Kvaläventyret fortsätter i Skåne

Årets kvalspel på både dam- och herrsidan spelades klart under helgen som gick. När samtliga matcher nu är avslutade och därmed också det ordinarie kvalspelet är över - konstaterar vi att kvaläventyret trots detta kommer fortsätta för några föreningar.

S. k negativt extrakval på herrsidan

På herrsidan kommer det spelas ett så kallat negativt extrakval. Detta spelas när det flyttas ner fler lag från förbundsserierna (division 3) än vad det finns platser för i Skånes Fotbollförbunds tävlingar.

Det innebär i sin tur att lag som vunnit kvalet till division 4 eller division 5 - måste  spela ytterligare ett dubbelmöte för att göra upp om en plats.

Totalt spelas det två extra kvalmatcher till division 4 och lika många till division 5.

S. k Positivt extrakval på damsidan

På damsidan ser det däremot annorlunda ut. Här har våra skånska lag haft ett kval och vunnit de båda kvalgrupperna vilket innebär att vi saknar två lag i vår division 3. Detta innebär i sin tur att de fyra bäst rankade lagen som förlorade i omgång två i kvalet till division 3 - nu får en ny chans att ta sig till division 3.

Spelschema

  • Herrarnas extrakval onsdag 29/10 med retur lördag 1/11
  • Damernas extrakval torsdag 30/10 med retur söndag 2/11

Spelprogram och övriga information om extrakvalet finns på: Kvalspel - Skåne